آموزش ترید ارزهای دیجیتالدرباره ارزهای دیجیتال

نهنگ ها چه موقع بیت کوین می خرند یا می فروشند

نهنگ ها و موسسات مالی و شرکت‌ها سرمایه‌گذاری با کاهش قیمت اقدام به خرید بیت کوین کرده و در زمان رشد قیمت آن، اغلب اقدام به فروش آن می‌کردند. با توجه به این رفتار پول هوشمند در بازار اولین رمز ارز جهان، بسیاری از خرده سرمایه‌گذاران به دنبال همراه شدن با این روند قیمتی بودند.

تحلیل رفتار نهنگ ها و سرمایه گذاران در بازار بیت کوین

صرافی OKEx تحقیقی را بر اساس ارزیابی رفتار قیمتی بیت کوین در جفت ارز BTC/USDT در این صرافی ارائه داده است که حاوی اطلاعات ارزشمندی است. این تحقیق در بازه زمانی ماه آگوست (مرداد ماه) تا نوامبر ( آبان ماه) ۲۰۲۰ میلادی انجام شده است.

این تحقیق نشان می‌دهد که در روند صعودی قیمت بیت کوین در ماه نوامبر (صعود قیمت بیت کوین از ۱۳,۰۰۰ دلار تا نزدیکی ۲۰,۰۰۰ دلار)، نهنگ‌ های بیت کوین و سرمایه‌گذارانی که مقدار قابل توجهی بیت کوین نگهداری کرده‌اند، اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کرده‌اند.

همزمان با این رفتار سرمایه‌گذاران درشت بیت کوین، خرده سرمایه‌گذاران بیت کوین همچنان تمایل به خرید بیت کوین داشته و همچنان خریدار BTC بوده‌اند.

با وجود اینکه قیمت بیت کوین به بالاترین قیمت تاریخی خود رسیده بود، خرده سرمایه‌گذاران همچنان خریدار بیت کوین بودند، در حالی که نهنگ ‌های بیت کوین، فروشنده بودند. جدول زیر توسط صرافی OKEx ارائه شده که در آن خرید و فروش خالص کاربران این صرافی را نشان می‌دهد. همانطور که در جدول مشخص است، افرادی که بیشتر از ۲ بیت کوین داشته‌اند، بیشتر فروشنده بیت کوین بوده‌اند.

این بررسی را به صورت دقیقتر در زمانی که قیمت بیت کوین به نزدیکی بالاترین قیمت تاریخی خود رسیده، ادامه می‌دهیم. این بررسی نشان می‌دهد که روزی که قیمت بیت کوین از ۱۹۰۰۰ دلار تا ۱۶۵۰۰ دلار ریزش داشت، نهنگ‌ های بیت کوین اقدام به خرید کرده و در مقابل سرمایه‌گذاران خرد، از ترس ریزش بیشتر قیمت، بیت کوین خود را در کف فروخته‌اند.

اطلاعات این گزارش نشان می‌دهد، در حالی که سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین در هر ریزش اقدام به خرید و با رشد قیمت، بیت کوین خود را فروخته‌اند. رفتار آنها در مقایسه با خرده سرمایه‌گذاران بیت کوین در این صرافی کاملا متفاوت بوده است. آن‌ها علاقه‌ای به خرید بیت کوین و نگهداری آن نداشته‌اند و با هر رشد قیمت، فروشنده بوده‌اند.

این رفتار نهنگ‌ های بیت کوین نشان می‌دهد که این سرمایه‌گذاران با ایجاد ترس و وحشت در دل خرده سرمایه‌گذاران دارایی آنها را در ریزش‌های جزئی قیمت بیت کوین خریداری کرده و با رشد قیمت، مجددا فروشنده بیت کوین بوده‌اند.

برای سایر سرمایه‌گذاران دو انتخاب بیشتر وجود ندارد: حرکت در جهت این روند بازار و یا متحمل شدن زیان.
نهنگ ها چه موقع بیت کوین می خرند یا می فروشند
نهنگ ها چه موقع بیت کوین می خرند یا می فروشند

موسسه تحلیلی دیگری در بازار نیز اقدام به ارزیابی رفتار سرمایه گذاران بازار بیت کوین کرده که نتیجه متفاوتی را ارائه می‌دهد. این موسسه در تحلیل خود آورده که نهنگ ‌های بیت کوین هر ریزش قیمتی سال ۲۰۲۰ میلادی را به عنوان فرصت خرید بیت کوین دانسته و در همه ریزش‌ها، خریدار بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که نهنگ‌ های بیت کوین، با خریدهای خود از ریزش بیشتر قیمت آن جلوگیری کرده و با افزایش تقاضا در بازار، قیمت آن را افزایش داده اند و با فروش آن در رشد قیمت، کسب سود کرده‌اند.

تحلیل‌ رفتار شرکت‌هایی مانند مایکرو استراتژی نشان می‌دهد که فروش بیت کوین توسط این شرکت‌ها باعث ریزش بازار نشده و این ریزش بیشتر به دلیل رفتار نهنگ ‌های قدیمی بازار بوده است.

عموما این شرکت‌ها و موسساتی که از بازارهای سنتی به سمت بیت کوین آمده‌اند، بیت کوین های خود را به فروش نرسانده‌اند و یا در این مورد، اطلاعاتی را منشتر نکرده‌اند. در نهایت، اطلاعاتی در مورد فروش بیت کوین توسط این شرکت‌ها وجود ندارد. برای مثال دو شرکت بزرگ گری اسکیل و مایکرو استراتژی تاکنون فروشنده بیت کوین نبوده‌اند.

هرچند خرید بیت کوین توسط شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری یکی از دلایل اصلی رشد قیمت در سال ۲۰۲۰ است؛ اما رشد اخیر قیمت بیت کوین را نمی‌توان به خرید آنها نسبت داد.

زیرا این شرکت‌ها بیت کوین را به صورت OTC خریداری می‌کنند که تاثیر بسیار کمی بر روی قیمت بازار دارد.

در این نوع خرید، خریدار و فروشنده به طور مستقیم تبادل بیت کوین را انجام می‌دهند که تاثیر کمی بر روی قیمت بیت کوین دارد.

موسسات کوچکتر یا سرمایه‌گذاران کوچکتر عموما به صورت مستقیم از صرافی‌های خرید خود را انجام می‌دهند و معاملات OTC کمتر برای این افراد کاربرد دارد.

ورود سرمایه‌گذاران بزرگ به بازار بیت کوین علاوه بر افزایش قیمت تاثیر دیگری بر بازار خواهد داشت؛ با ورود این موسسات به بازار بیت کوین، نهنگ ‌های بیت کوین در حال کوچکتر شدن هستند. زیرا دارایی این شرکت‌ها به مراتب بیشتر از آنهاست.

همچنین بخوانید:   خالق دوج کوین کیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا