آموزش ارزهای دیجیتالآموزش هولد و سرمایه گذاریدرباره ارزهای دیجیتالدرباره ارزهای دیفای

سی توکن cToken در دیفای چیست و چگونه می توان سی توکن به دست آورد

سی توکن cToken یک واحد حساب بک‌اند برای پروتکل کامپاند (Compound) است. برای پاسخ دقیق‌تر به سؤال «سی توکن چیست؟»، بهتر است ابتدا کمی در مورد پروتکل Compound و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم.

پروتکل کامپاند یک پلتفرم و در واقع یک استخر، برای وام دهی و وام گیری از کاربران بلاکچین است. این پلتفرم از بلاکچین اتریوم و قراردادهای هوشمند آن استفاده می‌کند.

اما احتمالاً این سؤال برای شما مطرح می‌شود که سی توکن چیست و چه نقشی در این پلتفرم ایفا می‌کند؟

سی توکن cToken در دیفای چیست و چگونه می توان سی توکن به دست آورد
سی توکن cToken در دیفای چیست و چگونه می توان سی توکن به دست آورد

زمانی که کاربران بلاکچین، مقداری از دارایی خود را به استخر Compound واریز می‌کنند، مقداری سود به آنها تعلق می‌گیرد. کلیه دارایی کاربران، که به عنوان مثال به شکل توکن اتریوم یا توکن ERC20 است، به cToken تبدیل می‌شود.

در واقع هر دارایی، cToken خاص خود را دارد.

به عنوان مثال، اگر کاربری DAI را به پروتکل قرض دهد، توکن cDAI مربوطه را دریافت می‌کند. cToken ها، توکن‌های ERC20 هستند؛ به این معنی که می‌‌توان آنها را در هر زمان در Etherscan مشاهده کرد و همچنین در کیف پول های اتریوم مانند Coinbase Wallet یا متاماسک (Metamask) ذخیره کرد.

بعد از آن، کاربران برای پیگیری سرمایه اولیه و سودی که به آن تعلق گرفته است، فقط با سی توکن سروکار دارند. بنابراین هر زمان که کاربر، وجهی را در اختیار پروتکل وام دهی قرار دهد، مقدار موجودی سی توکن تغییر می‌کند و به‌روز می‌شود.

سود تعلق‌گرفته به دارایی کاربران، به صورت سالانه و برای هر بلاک، محاسبه می‌شود. بنابراین، هرچه مقدار سی توکن‌های شما بیشتر باشد، سود تعلق‌گرفته به دارایی شما هم بیشتر خواهد بود.

لازم به ذکر است که نرخ سود هر نوع دارایی، به ارزش خود دارایی و مدت‌زمانی که در پروتکل Compound سپرده می‌شود، بستگی دارد.

هنگامی‌ که دارایی از پروتکل خارج می‌شود، cTokens در پشت صحنه به مقدار دارایی اولیه به همراه سود آن، تبدیل می‌شود. پس از یک دوره وام دهی، ارزش هر cToken افزایش خواهد یافت؛ چراکه مقدار سود سرمایه اولیه هم به آن اضافه شده است.

همچنین بخوانید:   پیش بینی قیمت یک دلار برای دوج کوین

یکی از مزایای اصلی این پروتکل این است که هیچ گونه نگرانی در مورد تغییر نرخ ارز وجود ندارد؛ زیرا پروتکل به طور خودکار نرخ تبدیل را در نظر گرفته و محاسبه می‌کند و در هر زمان قیمت cToken با توکن معادل آن برابر است.

cToken را می‌‌توان مشابه با سایر روش‌های تبادل توکن‌های ERC20، تبادل کرد. اما در نظر داشته باشید که همزمان با تبادل cToken، میزان سهام شما در پروتکل کامپوند تغییر خواهد کرد.

معرفی خلاصه سی توکن cToken

پروتکل سی توکن cToken روشی است که پروتکل Compound برای پرداخت سود به کاربرانی که دارایی خود را در اختیار این استخر وام دهی قرار می‌دهند، از آن استفاده می‌کند.

برای هر نوع دارایی، یک cToken خاص، با ارزش متفاوت در نظر گرفته شده است.

بعد از واریز دارایی به این استخر، معادل ارزش آن به سی توکن در حساب شما قرار می‌گیرد و در گذر زمان، سود این سرمایه اولیه حساب می‌شود و به حسابتان واریز می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا