آموزش فارکسفارکس

بانک مرکزی کشورها چه تأثیری بر بازار فارکس دارند؟

تأثیر بانک مرکزی کشورها

بانک مرکزی کشورها چه تأثیری بر بازار فارکس دارند؟ بانک‌های مرکزی هم مثل اغلب کسب و کارهایی عمل می‌کنند که یک رهبر، یک رییس یا یک مدیر عامل دارند. در حقیقت نقش این فرد صدای بانک مرکزی است و به بازار اعلام می‌کند که چه سیاست پولی را سردمداری و جهت دهی می‌کند. درست مثل زمانی که استیو جابز یا مایکل دل پای میکروفن می‌روند و همه به سخنان آنها گوش فرا می‌دهند.

بانک مرکزی کشورها چه تأثیری بر بازار فارکس دارند؟
بانک مرکزی کشورها چه تأثیری بر بازار فارکس دارند؟

بانک‌های مرکزی هاوکیش در برابر بانک‌های مرکزی داوکیش

موضوع بین شاهین (نماد مبارزه و هجوم) و کبوتر (نماد صلح و آرامش) است.

منظورمان بانک مرکزی هاوکیش در برابر بانک مرکزی داوکیش است. بانکداران مرکزی متناسب با دیدگاهشان نسبت به اوضاع اقتصادی کشور ممکن است هاوکیش یا داوکیش باشند.

هاوکیش

در واقع بانک مرکزی زمانی هاوکیش خوانده می‌شود که برای مقابله با تورم از استراتژی افزایش نرخ بهره پشتیبانی کند و در این شرایط حتی حاضرند این رویکرد به قیمت افت آهنگ رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری باشد.

برای مثال، وقتی بانک انگلیس در برابر تهدید بالا رفتن نرخ تورم و برای مقابله با آن بیانیه رسمی مبنی بر اتکا به راهکار بالا بردن نرخ بهره را منتشر می‌سازد، می‌توان آن را هاوکیش توصیف کرد.

داوکیش

اما از سوی دیگر بانک‌های مرکزی داوکیش عموماً از رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری دفاع می‌کنند تا افزایش نرخ بهره. آن‌ها در برابر یک رویداد یا حرکت اقتصادی خاص موضع یا نقطه نظر غیرهجومی دارند.

همچنین بخوانید:   بهترین بروکر برای ایرانیان | کدام بروکر فارکس بهتر است

اما برنده کیست؟! بازی مساوی تمام می‌شود؟

تا حدودی بله…

اما بسیاری از بانکدارها هم در این دوراهی باقی مانده و هم گرایش‌های هاوکیش و هم دیدگاه‌های داوکیش دارند. اما گرایش واقعی آنها زمانی آشکار می‌گردد که شرایط بازار بحرانی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا