آموزش فارکسفارکس

آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس

ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس :

آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس
آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس

ایالات متحده آمریکا از ۵۰ ایالت تشکیل شده است که هر کدام یک منطقه فدرال است. اکثر کشور را می‌توان در شمال امریکا یافت اما آمریکا چند منطقه نیز در اقیانوس آرام دارد. از زمان استقلال از انگلیس در چهارم ژوئیه سال ۱۷۷۶، آمریکا تبدیل به ابرقدرت اقتصادی نه تنها در غرب بلکه در تمام جهان شده است.

آمریکا که بزرگترین اقتصاد جهان است نقش جدی در بازار جهانی ایفا می‌کند. تقریباً هر توسعه اقتصادی در آمریکا، مانند افزایش یا کاهش هزینه‌های مصرف کننده یا امور خصوصی رئیس جمهورش که عمومی می‌شود، می‌تواند تأثیر بسیار زیاد بر اقتصاد در سراسر جهان ایجاد کند!

آمریکا: حقایق، ارقام و ویژگیها

 • همسایگان: کانادا، مکزیک، پورتوریکو، کوبا
 • مساحت: ۳۷۹۴۱۰۱ مایل مربع
 • جمعیت: ۶۸۹، ۳۴۹، ۳۰۹
 • تراکم: ۸۷. ۴ نفر در هر مایل مربع
 • پایتخت: واشنگتن، دی سی
 • واحد پول: دلار آمریکا (USD)
 • واردات اصلی: تجهیزات صنعتی (نفت خام، و غیره)، کالاهای سرمایه‌ای (کامپیوتر، تجهیزات مخابراتی، قطعات خودرو، ماشین‌های اداری، ماشین آلات برق)، کالاهای مصرفی خودرو، پوشاک، دارو، مبلمان، اسباب بازی و محصولات کشاورزی
 • صادرات اصلی: کالاهای سرمایه‌ای (ترانزیستورها، هواپیما، قطعات خودرو، کامپیوتر، تجهیزات مخابراتی)، صنعتی (مواد شیمیایی آلی)، کالاهای مصرفی (خودرو، دارو)، محصولات کشاورزی (سویا، میوه، ذرت)، باربی، کنسول‌های ایکس باکس و آی پادهای اپل
 • شرکای واردات: چین (۲۷ درصد)، کانادا (۲۱.۴ درصد)، مکزیک (۱۷.۸ درصد)، ژاپن (۸.۷ درصد)، آلمان (۶.۶ درصد)
 • شرکای صادرات: کانادا (۱۹.۴ درصد)، مکزیک (۱۲.۸ درصد)، چین (۷.۲ درصد) و ژاپن (۴.۷ درصد)
 • منطقه زمانی: ۵-GMT – ۱۰, GMT – ۹, GMT – ۸, GMT – ۷, GMT – ۶, GMT
 • وب سایت:  www.usa.gov

مرور بر اقتصاد ایالات متحده آمریکا

آمریکا ثروتمندترین کشور جهان با تولید حدود ۱۵۰۰۹ تریلیون دلار در پایان سال ۲۰۱۱ است. این کشور دارای رتبه ۸ در سال ۲۰۱۱ از نظر درآمد سرانه بود (سرانه یعنی کل درآمد کشور تقسیم بر جمعیت آن). صنایع اصلی آمریکا عبارتند از: هواپیما، خودرو، ترانزیستورها، تجهیزات مخابراتی، و دیگر مواد صنعتی.

سیاست پولی و مالی ایالات متحده آمریکا

هیئت مدیره فدرال رزرو، موسوم به Fed، بدنه اصلی حاکم بر آمریکا برای تنظیم و اجرای سیاستهای پولی است. سیاست پولی تنها روش فدرال رزرو برای کنترل در دسترس بودن و عرضه پول در اقتصاد است.

چیزی که باعث تمایز فدرال رزرو از دیگر بانک‌های مرکزی می‌شود این است که اهداف آن مبتنی بر اثرات بلند مدت‌تر سیاستهای پولی‌اش است. فدرال رزرو دارای دو هدف اصلی است. اولی پایدار نگهداشتن قیمت کالاها و خدمات مصرفی و دوم اطمینان از اینکه رشد اقتصادی پایدار وجود دارد.

آشنایی با USD 

درصد عظیمی از معاملات هر روز شامل USD هستند. کالاها مانند طلا و نفت خام نیز با دلار معامله می‌شوند. فقط در بازار آسیا، دلار حدود ۹۳٪ از تمام معاملات ارز را تشکیل می‌دهد!

همچنین بخوانید:   اسپرد شناور (Floating) در فارکس چیست؟

برای مثال، بورس اوراق بهادار نیویورک و بازار اوراق قرضه آمریکا را در نظر بگیرید. ارزش شرکت‌های فهرست شده در NYSE بالغ بر ۲۸.۵ تریلیون دلار حدود ۷۸٪ از اندازه بازار سهام ۳۶.۶ تریلیون دلاری در جهان است. به طور مشابه، از ارزش ۸۲.۲ تریلیون دلاری بازار اوراق قرضه جهانی، سهم آمریکا ۳۱.۲ تریلیون دلار است.

شاخص‌های اقتصادی مهم برای USD

تغییر اشتغال غیر کشاورزی (NEP)

گزارش اشتغال NFP به اندازه گیری تغییر در تعداد افراد شاغل در ماه قبل می‌پردازد.

GDP – گزارش تولید ناخالص داخلی به اندازه گیری ارزش کل کشور از تمام کالاها و خدمات نهایی می‌پردازد.

فروش خرده فروشی

گزارش فروش خرده فروشی به اندازه گیری تغییرات ماهانه در ارزش کل فروش در سطح خرده فروشی می‌پردازد.

شاخص تورم مصرف کننده (CPI)

به اندازه گیری تغییر در قیمت سبد ثابتی از کالاها و خدمات می‌پردازد.

شاخص مخارج مصرفی شخصی

این بسیار شبیه به گزارش CPI است زیرا به اندازه گیری تغییرات قیمت کالاهای مصرفی آمریکا می‌پردازد. دلیل بررسی این گزارش این است که فدرال رزرو هنگام تصمیم گیری در مورد سیاستهای پولی به این گزارش نگاه می‌کند.

تمایلات مصرف کننده دانشگاه میشیگان

هر ماه، دانشگاه میشیگان گزارش تمایلات مصرف کننده خود را عرضه می‌کند. این شاخص به اندازه گیری نگرش مصرف کنندگان درباره اقتصاد منطقه می‌پردازد. هر چه مصرف کنندگان اعتماد بیشتری به شرایط اقتصادی داشته باشند، بیشتر احتمال دارد که پول خرج کنند.

منطقه‌ی یورو

آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس
آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس

اتحادیه اروپا (EU) مجموعه‌ای از ۲۷ کشور عضو است که از گروه کوچکی از شش کشور همسایه در سال ۱۹۵۱ آغاز شد. با پیمان ماستریخت، به بلوک بزرگ اقتصادی و سیاسی بزرگی تبدیل شد که آن را به بزرگترین اقتصاد منطقه‌ای در جهان تبدیل کرد. در مورد نقش بزرگ آن در معامله بین المللی و امور جهانی اقتصادی فکر کنید! در این میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هفده کشور یورو (EUR) را به عنوان پول رایج خود تصویب کردند.

منطقه یورو: حقایق، ارقام، و ویژگیها

 • کشورهای عضو: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، و اسپانیا
 • مساحت: ۱۶۶۹۸۰۷ مایل مربع
 • جمعیت: ۸۴۰، ۲۵۹، ۵۰۱
 • تراکم: ۳۰۰.۲ نفر در هر مایل مربع
 • واحد پول: یورو (EUR)
 • واردات عمده: ماشین آلات، وسایل نقلیه، هواپیما، پلاستیک، نفت خام، مواد شیمیایی، منسوجات، فلزات
 • صادرات اصلی: ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری، هواپیما، پلاستیک، دارو و مواد شیمیایی دیگر
 • شرکای واردات: چین ۱۵.۸۹ درصد، آمریکا ۱۱.۹۷ درصد، روسیه ۱۱.۲۲ درصد، نروژ ۶.۱۳ درصد، سوئیس ۵.۱۴ درصد
 • شرکای صادرات: آمریکا ۱۹.۷ درصد، روسیه، ۸.۰۳ درصد، سوئیس ۷.۴۹ درصد، چین ۶ درصد، ترکیه ۴.۱۴ درصد
 • منطقه زمانی: ۲+GMT, GMT + 1, GMT
 • وب سایت:www.europa.eu

دید کلی اقتصادی

منطقه یورو که شامل بیش از نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا است، بزرگ‌ترین اقتصاد با GDP برابر با ۹.۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود. به عنوان اقتصاد خدمات گرا، خدمات ۷۰ درصد از GDP آن را به خود اختصاص می‌دهند!

همچنین بخوانید:   آشنایی با نقاط پیوت (Pivot Points) در تحلیل تکنیکال

به علاوه، منطقه یورو مفتخر است که رتبه دوم جذاب‌ترین بازار سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی را دارد. به عنوان اتحادیه اقتصادی، منطقه یورو دارای یک سیستم استاندارد از قوانین است، به خصوص برای معامله کردن.

آشنایی با یورو 

به یورو ضد دلار می گویند!

EUR / USD جفت ارز با بیشترین معامله فعال است. بدین ترتیب، نقدترین جفت اصلی و کمترین کارمزد پیپ را ارائه می‌دهد.

یورو در ۰۸:۰۰ GMT، آغاز جلسه لندن فعال است. یورو اغلب حرکت کمی در نیمه دوم جلسه آمریکا، در حدود ساعت ۱۷:۰۰ GMT دارد.

EUR / USD اغلب به حرکت بازار سرمایه مرتبط است، مانند اوراق قرضه و سهام. این جفت همبستگی منفی با حرکت S&P500 دارد که نشان دهنده عملکرد بازار سهام آمریکا است. هر چند، این همبستگی پس از بحران مالی سال ۲۰۰۷ از بین رفت. در حال حاضر، EUR/USD دارای همبستگی کمی مثبت با S&P500 است.

EUR / USD نیز همبستگی منفی با USD /CHF دارد که نشان می‌دهد فرانک سوئیس چگونه تقریباً هماهنگ با یورو حرکت می‌کند.

شاخص‌های مهم اقتصادی برای یورو 

تولید ناخالص داخلی 

تولید ناخالص داخلی معیار اصلی رشد اقتصادی در منطقه است. از آنجا که آلمان بزرگترین اقتصاد منطقه یورو است، GDP آن گرایش به حرکت دادن بیشتر یورو دارد.

تغییر اشتغال

یورو حساس به تغییرات در اشتغال، به ویژه در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو مانند آلمان و فرانسه است.

تولیدات صنعتی آلمان 

به اندازه گیری تغییر در حجم خروجی تولید آلمان، استخراج از معادن، صنایع و معادن می‌پردازد. به همین دلیل، نشان دهنده قدرت کوتاه مدت فعالیت‌های صنعتی آلمان است.

گزارش فضای کسب و کار IFO آلمان

این یکی از گزارش‌های کلیدی کسب و کار کشور است. این گزارش که ماهانه انجام می‌شود، حساب وضعیت فعلی کسب و کار در آلمان و نیز انتظارات برای شرایط آینده را در نظر می‌گیرد.

 کسری بودجه

به یاد بیاورید که یکی از معیارها در پیمان ماستریخت مستلزم آن است که اقتصاد منطقه یورو نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی خود را کمتر از ۶۰٪ و کسری بودجه خود را کمتر از ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود نگه دارد. عدم دستیابی به این اهداف می‌تواند منجر به بی ثباتی مالی در منطقه یورو شود.

شاخص قیمت مصرف کننده

از آنجا که یکی از اهداف بانک مرکزی اروپا حفظ ثبات قیمت است، شاخص‌های تورم از جمله شاخص تورم مصرف کننده را زیر نظر دارند. اگر CPI سالانه از هدف بانک مرکزی منحرف شود، بانک مرکزی اروپا می‌تواند از ابزار سیاست پولی خود برای کنترل تورم استفاده کند.

انگلستان

آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس
آشنایی با بزرگترین اقتصاد‌های جهان برای معامله‌گران فارکس

بریتانیا سرزمین بسیاری از لهجه ها است زیرا در واقع متشکل از چهار کشور است: انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز است. بریتانیا با رهبری ملکه، سلطنت مشروطه محسوب می‌شود، اما از طریق سیستم پارلمانی اداره می‌شود که در پایتخت انگلستان لندن واقع است.

انگلستان: آمار، ارقام، و ویژگیها

 

 • همسایگان: ایرلند، آلمان، فرانسه. مساحت: ۹۴۰۵۸ مایل مربع
 • جمعیت: ۶۳۰۴۷۱۶۲ (رتبه ۲۲)
 • تراکم:  ۳. ۶۷۰ نفر در هر مایل مربع
 • پایتخت: لندن (جمعیت ۸۶۱۵۰۰۰)
 • رئیس دولت: ملکه الیزابت دوم
 • ارز: پوند انگلیس (GBP) یا استرلینگ
 • واردات اصلی: محصولات تولیدی، ماشین آلات، سوخت، مواد غذایی
 • صادرات اصلی: کالاهای تولیدی، سوخت، مواد شیمیایی، تنباکو، دیوید بکهام، سیمون کول
 • شرکای واردات: آلمان ۱۳.۱ درصد، چین ۹.۱ درصد، هلند ۷.۵ درصد، فرانسه ۶.۱ درصد، آمریکا ۵.۸ درصد، نروژ ۵.۵ درصد، بلژیک ۴.۹ درصد، ایتالیا ۴.۲ درصد
 • شرکای صادرات: آمریکا ۱۱.۴ درصد، آلمان ۱۱.۲ درصد، فرانسه، ۷.۷ درصد، ایرلند ۶.۸ درصد، بلژیک ۵.۴ درصد
 • منطقه زمانی: GMT
 • وب سایت: number10.gov.uk
همچنین بخوانید:   اهمیت بالای روانشناسی معاملاتی | حرفه‌ای ها هم ضرر می‌کنند!!

دید کلی اقتصادی

انگلیس هفتمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین در اروپا پس از آلمان و فرانسه است. انگلیس روزگاری بزرگترین امپراطوری جهان نیز بود. بنابراین برای ۳۰۰ سال گذشته، انگلستان قدرت جهانی بوده است. از نظر تجاری، انگلستان وارد کننده کالا با کسری تجاری سازگار است.

بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش منطقه یورو است، به ویژه آلمان که نباید مایه شگفتی باشد چون آلمان به اندازه پرتاب سنگ از کانال انگلیس فاصله دارد. فعالیت تجاری با منطقه یورو بیش از نیمی از فعالیتهای تجاری در انگلستان را به خود اختصاص می‌دهد.

آمریکا، به تنهایی، هنوز هم بزرگترین شریک تجاری بریتانیا باقی مانده است. انگلیس محل قدیمی‌ترین مرکز مالی مهم در جهان یعنی لندن است. داشتن مرکز مالی مثل لندن موجب تقویت جایگاه انگلستان در معامله جهانی می‌شود.

سیاست پولی و مالی 

قدیمی‌ترین بانک مرکزی در جهان بانک مرکزی انگلستان (BOE) است. در سال ۱۶۹۴، بانک مرکزی انگلیس برای کمک به تسهیل معامله و رشد برای انگلستان تأسیس شد. امروز، هدف اصلی سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس حفظ ثبات قیمت‌ها و همزمان، افزایش رشد و اشتغال است.

هدف بانک مرکزی انگلیس نرخ تورم هدف ۲۰۰٪ است که با شاخص قیمت مصرف کننده CPI اندازه گیری می‌شود.

شاخص‌های مهم اقتصادی برای GBP 

شاخص تورم مصرف کننده (CPI)

بانک مرکزی انگلیس این حساب را معیار سنجش تورم می‌داند. این شاخص تغییر در قیمت کالاهای مصرفی را اندازه گیری می‌کند. نرخ بیکاری – این معیار تعداد افراد بیکار در اقتصاد انگلستان است. تحلیلگران این حساب را با دقت نگاه می‌کنند زیرا می‌تواند شاخص پیشرو از هزینه‌های آینده باشد. چگونه؟ خب، اگر فردی بیکار باشد، پول ندارد. بدون پول، هیچ کس قادر به پرداخت هزینه چای هم نیست!

تولید ناخالص داخلی (GDP)

این رقم منعکس کننده وضعیت اقتصاد انگلستان است. این شاخص نشان می‌دهد که اقتصاد در حال رشد و پر رونق است یا در حال رکود.

شاخص مدیران خرید (PMI)

این شاخص به نظرسنجی از مدیران کسب و کار می‌پردازد و نظرشان را درباره چشم انداز اقتصادی کنونی می‌پرسد. نمرات بالاتر از ۵۰۰۰ نشان دهنده شرایط بهبود است که ممکن است به گسترش منجر شود، در حالی که نمرات زیر ۵۰۰۰ اشاره به انقباض احتمالی دارد.

گزارش اعتماد مصرف کننده GFK

این گزارش به اندازه گیری اعتماد مصرف کنندگان در مورد شرایط اقتصادی فعلی و آینده می‌پردازد. هر چه مصرف کنندگان با اعتماد بیشتری در مورد وضعیت اقتصاد انگلیس داشته باشند، بیشتر احتمال دارد که مایل به خرج کردن باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا